Menu Zavřít

Socha Hvězdáře zdobí zámeckou zahradu v Mikulově

Zámeckou zahradu zdobí monumentální dílo sochaře a výtvarníka Jaroslava Róny, který byl kurátorem letošního 30. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“. Čtyřmetrová bronzová socha Hvězdáře přitáhne váš pohled ihned po vstupu do zámecké zahrady. Podle slov autora má socha v noci absorbovat vesmírnou energii a ve dne ji vyzařovat do myslí lidí.

 Sochu Hvězdáře získalo město Mikulov do zápůjčky od autora zdarma a ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov ji umístilo do zámecké zahrady ve čtvrtek 5.10.2023.

 Základní tvar díla vychází z lidské figury a je pokryt geometrickým reliéfem. „Šestiúhelníková síť je tzv. fraktálovou strukturou, která je jednou z primárních stavebních struktur hmoty. Základním prvkem důležitým k životu je uhlík, jehož molekuly jsou tvořeny šesti atomy a vytvářejí prostorový útvar podobný medové plástvi. Uvnitř šestiúhelníků je kruhové jádro – kruh symbolizuje celistvost, jednotu a řád a napříč mnoha kulturami je zobrazován jako nepřekonatelný ideál dokonalosti, symbol slunce i vesmíru. Socha Hvězdář je určena na významné místo, kde bude v noci absorbovat vesmírnou energii a ve dne ji bude vyzařovat do myslí lidí, kteří k soše přistoupí,“ popisuje své dílo sám autor.

 Socha bude v Mikulově umístěna jen dočasně a následně se přesune dál. V mikulovském zámeckém parku její pouť začíná. Slavnostního odhalení za přítomnosti autora se socha dočká již tuto neděli 15.10. v 16:00. Jste srdečně zváni.

 

Přílohy