Menu Zavřít

Židovský hřbitov a obřadní síň

Jedna z nejvýznamnějších památek tohoto druhu u nás

Jedna z nejvýznamnějších památek tohoto druhu u nás

Židovský hřbitov a obřadní síň

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1605.

Hřbitov vznikal postupně ve třech etapách, nyní se zde nachází kolem 4 000 náhrobků. Nejcennější a zároveň nejnavštěvovanější částí je rabínský vršek s náhrobky mikulovských a moravských zemských rabínů.

Chcete se dozvědět více?
kontaktujte nás

základní informace

Cena

Dospělí: 40,- Kč
Děti, studenti, důchodci: 25,- Kč

Otevírací doba

duben: Út–Ne: 10–16 hod

květen, červen: Út–Ne: 10–17 hod 

červenec–září: Po–Ne: 10–18 hod

říjen: So–Ne: 10–16 hod

Jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších židovských hřbitovů u nás pochází patrně již někdy z poloviny 15. století, když byla v Mikulově založena židovská obec. Rozkládá se na západním svahu Kozího vrchu, přístupný je od jihu, od města. Díky konfiguraci terénu má hřbitov velmi nepravidelný tvar a jeho výměra činí téměř 20 000 m2. Z podoby hřbitova je možné vysledovat tři fáze postupného rozšiřování, nejstarší je jihovýchodní část podél východní zdi mezi dnes zazděným vstupem a památníkem obětem I. světové války s původní vstupní cestou. Počátkem 17. století byla plocha hřbitova rozšířena o severovýchodní část až po západní zeď a uličku za rabínským vrškem, kde byli pochováváni místní rabíni, později též moravští zemští rabíni. Jedná se o nejcennější část hřbitova, která je nejčastěji navštěvovaná. Svůj současný rozsah hřbitov získal koncem 19. století připojením pozemku na severní straně za rabínským vrškem s malou brankou v západním rohu. V jižní části hřbitova byl upraven nový vstup s kovanou vstupní brankou. Zde byla postavena nová obřadní síň s márnicí v historizujícím slohu podle návrhu vídeňského architekta Maxe Fleischera (1898).

Celý hřbitov je obehnán masivní ohradní zdí z kamene a cihel, pocházející pravděpodobně z 60. let 18. století. Na hřbitově je možné nalézt kolem 4 000 náhrobků, umístěných v hustých nepravidelných řadách ve směru východ-západ, velmi názorně ilustrujících vývoj židovské funerální plastiky na Moravě.

Koncem 19. století byl celý areál rozdělen do sedmi skupin a řad, označených kombinací římských a arabských číslic. Nejstarším dochovaným čitelným náhrobkem je náhrobek Samuela ben Leb Aškenaziho z r. 1605.

Kromě náhrobků je na židovském hřbitově instalován pomník 25 padlým mikulovským vojákům v letech I. světové války a 21 židovským vězňům z Maďarska, zastřelených Němci v Mikulově 15. dubna 1945. Tento byl odhalený v roce 1975. Současným majitelem hřbitova je Židovská náboženská obec v Brně, která v současné době zahájila práce na celkové údržbě tohoto areálu.

Kontaktujte nás

Máte-li zájem o naše služby, neváhejte nás kontaktovat. Na Váš dotaz odpovíme co nejdříve, nejpozději následující pracovní den.

Odesláním souhlasím, aby město Mikulov jako správce zpracovávalo moje osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři za účelem zodpovězení dotazu. Další informace ke zpracování naleznete v informacích o ochraně osobních údajů.

umístění v mapě